Cîmpeanu afirmă că nu există baza legală pentru trecerea școlilor în online

Ministrul Educaţiei a reacţionat după ce Federația Părinților și Aparținătorilor Legali a cerut ca școala să se desfăşoare online în săptămâna 10-14 ianuarie.

Sorin Cîmpeanu anunţă că nu există bază legală de trecere a școlilor în sistem online. Ministrul Educaţiei a făcut această declaraţie după ce Federaţia Părinţilor a cerut ca în săptămâna 10-14 ianuarie cursurile să se desfăşoare online.

Preşcolarii şi elevii din învăţământul primar se întorc luni la cursuri după vacanţa de iarnă, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei.

Elevii de gimnaziu şi liceu, precum şi cei din învăţământul profesional şi postliceal au început cursurile cu o săptămână mai devreme, în data de 3 ianuarie.

Primul semestru se va încheia pe 14 ianuarie şi semestrul al doilea va începe pe 17 ianuarie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *