Macron acuză Rusia de implicare în politica internă a Franței
Emmanuel Macron acuză Federația Rusă de ingerințe în criza politică internă din Franța. Președintele francez consideră că așa zisele ”instituții media pro-Kremlin” prin rețele de socializare, manipulează presa franceză.
„Fasciști, radicalii și rușii” – așa i-a caracterizat Macron pe cei care, în opinia sa, folosesc internetul pentru a destabiliza situația din a cincea republică. Șeful statului francez i-a primit la reședința sa pe câțiva jurnaliști din cele mai importante instituții media din Franța și le-a expus poziția sa față de situația politică internă.
Macron consideră că 90% din așa zisele „mișcări politice din internet” sunt inspirate de asemenea grupuri de influență, scrie echo.msk.ru
Cu toate acestea, președintele nu a specificat care îi sunt sursele de informare care l-au făcut să ajungă la această concluzie.
Macron spune că Russia Today și Sputnik cumpără profiluri pe rețele de socializare pentru ca, prin intermediul lor, să arunce teme „bombe” de discuții care mai apoi sunt preluate de instituțiile media franceze, inclusiv cele finanțate de stat.
Pe ultimii, Macron i-a acuzat de naivitate. „Uitați-vă ce se întâmplă din luna decembrie: discuțiile online le inițiază deja nu postul francez BMF, ci Russia Today!”
Președintele i-a rugat pe jurnaliștii prezenți la întâlnire să se oprească din difuza știri false. După părerea sa, cei mai radicali lideri ai mișcării „Vestele galbene” sunt figuri umflate, introduse special în discuțiile politice prin intermediul manipulărilor media. Macron consideră că jurnaliștii ar trebuie să acorde mai multă atenție reprezentanților oficiali.
Anterior, Macron a acuzat instituțiile media finanțate de Federația Rusă pentru încercarea de a influența alegerile prezidențiale din Franța.