Scandal la Sectorul 1: 360 de mii de lei pentru oamenii TSD Sector 6 pentru „dezvoltarea personală”. Proiectul, blocat în şedinţa de consiliu
Centrul Cultural al Sectorului 1 a cerut Consiliul Local să îi permită organizarea evenimentului ” Împreună pentru succes” cu Asociaţia Tinerilor din Educaţie, Sport şi Sănătate. Suma investită ar urma să se ridice la 365 de mii de lei şi ae reprezenta 87,5% din toată valoarea proiectului.
Proiectul care ar trebui să se desfăşoare între 1 noiembrie şi 15 decembrie presupune organizarea de 6 serii de seminarii pentru 1500 de tineri din Sectorul 1, pe parcursul unei zile de weekend, care implică „trei module intercalate cu activităţi de cunoaştere şi acomodare”. Primul modul ar fi despre administraţie publică iar celelalte despre „dezvoltare personală, lidership şi management personal”. Pauze de cafea, prânz şi cină sunt incluse şi ele în activităţi, iar autorităţile locale ar trebui să plăteasca pentru ele 170 de lei pentru fiecare cursant – 140 de lei două mese şi 30 de lei pentru două pauze de cafea. „Mesele de prânz şi cina sunt folosite de formtori pentru dezvoltarea abilităţilor de socializare ale cursanţilor”, se arată în propunere.
S-ar mai cheltui bani pentru – fleyere, site, diplome de participare, plata lectori, inchirierea sală, materiale promoţionale, diplome de participare şi promovare online.
Cine e Asociaţia Tinerilor din Educaţie, Sport şi Sănătate
Entitatea care cere aproape 80 de mii de euro pentru seminarii a fost înfiinţată în 2016 de Păunescu Marius Adrian, Melcea Costel Andrei,Cotoanţă Marius Cristian. Funcţionează, teoretic, într-un apartament din sectorul 6 şi nu mai apare implicată în alte proiecte comunitare.
Adrian Marius Păunescu, preşedintele ei este şef de birou la Autoritatea Română Rutieră şi, conform declaraţiei de interese depuse, vicepreşedinte TSD Sector 6. Mai este asociat în două firme – SC Ambasador Jewlery SRL unde este unic asociat şi la SC DGA Biodental Clinic SRL unde deţine jumătate din protofoliul de acţiuni. Despre ceilalti doi parteneri nu există, deocamdată, informaţii publice.
Proiectul de finanţare a ajuns în consiliul local pe 20 septembrie, într-o şedinţă de consiliu extraordinară, unde a ieşit scandal. Consilierii USR au cerut socoteală de ce se doreşte finanţarea unor acivităţi organizate de un domn în al cărui CV apare să ar fi preşedinte TSD Sector 6. Replica acestuia a fost pe măsură: „Asa cum am spus, in fata dumneavoastra sunt doar in calitate de reprezentant la asociaţie ”
Nici consilierii partidului de guvernământ nu s-au lăsat mai prejos, susţinândă că, dacă e vreo problemă, „să se ducă în justiţie” contestatarii, adică cei din opoziţie.
Întrebat ce alte proiecte a mai făcut, preşedintele Adrian Păunescu a spus că a mai avut activităţi legate de combaterea consumului de droguri.
Pentru că întregul scandal excalada, primarul sectorului 1, Daniel Tudorache, a decis să retragă proiectul de pe ordinea de zi şi să îi retrimită la comisie.
Foto: captură din şedinţa de Consiliu Locl Sector 1, cu spatele Adrian Paunescu